Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

This is SunRain Plone Theme
You are here: Home / Arshiva / Iniciativa PIM / Komuniteti i shpendëve riprodhues të ishullit të Sazanit

Komuniteti i shpendëve riprodhues të ishullit të Sazanit

Ishulli i Sazanit, përveç karakteristikave të tij detare (shkëmbinjtë, plazhet me rërë dhe guralecë, dhe habitatet e tjera bregdetare) karakterizohet nga një peisazh heterogjen, i përbërë nga disa ngastra me përmasa të ndryshme, që korrespondojnë me habitatet e ndryshme tokësore dhe ekotonet. Edhe gjeomorfologjia është mjaft e çrregullt për shkak të pranisë së dy kodrave rreth 300m të larta dhe të dy llojeve të ndryshme të formimit gëlqeror, duke krijuar shpate të ndryshme dhe sipërfaqe të çrregullta.

Document Actions

« Shtator 2022 »
Shtator
MoMaEnFrShDi
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Protected Areas